Elektrokoagulacja - usuwanie włókniaków, brodawek, prosaków, punktów rubinowych
Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich, punktów rubinowych i punktów rubinowych.
W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C. Do zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę. Elektrody podlegają sterylizacji po każdym użyciu.
Jak poznać, że zmiany skórne kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji?
Brodawki płaskie są wywołane przez wirus. Występują głównie na dłoniach i twarzy w postaci drobnych jasnych lub brunatnych guzków o płaskiej powierzchni. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.
Włókniaki miękkie to grudkowate narośla skórne, które zwykle pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy (w tym na powiekach) oraz skóry głowy. Zmiany są okrągłe i mają charakter rogowaciejącej narośli. Zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, istnieje jednak ryzyko naderwania, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybiera postać miękkiego guzka koloru zdrowej skóry lub brunatnego.
Brodawki łojotokowe rozwijają się głównie u osób dorosłych. Zazwyczaj występują na szyi i plecach. Mają kolor ciemnobrunatny i są szorstkie. Powoli rozrastają się, osiągając nieraz kilka centymetrów średnicy. Usuwamy tylko niewielkie brodawki łojotokowe. Brodawki wykazują skłonność do szybkiego rozsiewania się. Najlepiej udać się do kosmetologa po pojawieniu się pierwszych brodawek.
Jak wykonywany jest zabieg i ile trwa?
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z kosmetologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Klient zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu. Starsze aparaty wymagały bolesnego wkłuwania się w zmianę. Elektrokoagulacja YASUMI polega jedynie na przyłożeniu elektrody do zmiany, co znacznie zmniejsza dyskomfort klienta.
Usuwanie włókniaków, punktów rubinowych i brodawek to zabieg szybki. Czas zabiegu jest uzależniony od rodzaju, wielkości oraz ilości zmian do usunięcia. Zabieg wymaga bardzo dużej precyzji i ciągłego skupienia kosmetologa, z uwagi na co nie przeprowadzamy go dłużej niż kilanaście minut. Do czasu zabiegu nie wliczamy dokładnego oczyszczenia skóry i konsultacji.
Nie można określić z góry czy jeden zabieg wystarczy do usunięcia zmiany oraz ile zabiegów będzie potrzebnych.
Czy usuwanie zmian elektrokoagulacją boli?
Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Odczucia towarzyszące zabiegowi zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki, punkty rubinowe) nie wymagają znieczulenia. Usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian również mocne ciepło. Elektrokoagulacji towarzyszy specyficzny zapach, typowy dla ścinającego się białka.
Jak wygląda skóra po zabiegu elektrokoagulacji?
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 - 21 dni.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie.
Zabiegu elektrokoagulacji nie należy wykonywać, jeśli pacjent:
- posiada wszczepiony rozrusznik serca
- jest w ciąży
- jest w złym stanie ogólnym
- choruje na zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)
Jak należy dbać o skórę po zabiegu?
- w miejscu usuwania zmian unikaj stosowania wszelkich kosmetyków
- nie eksponuj zmian na słońce (w tym przez szybę), a jeśli nie możesz ich zakryć, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu
Jeśli planujesz zabieg usuwania brodawek, naczyniaków lub włókniaków
2 tygodnie przed wizytą zrezygnuj z:
- mikrodermabrazji
- peelingów chemicznych (kwasami)
- opalania na słońcu i w solarium
- zabiegów chirurgicznych
Cena: od 100.00 zł - szczegółowy cennik na dole strony
Kategoria: Naczynka, Inne, Twarz
Na problem: Rozszerzone naczynka
Cena: od 100.00 zł - szczegółowy cennik na dole strony
Kategoria: Naczynka, Inne, Twarz
Na problem: Rozszerzone naczynka